ଲକଡାଉନ ୪ ର ପୁରା ପ୍ଳାନ ରେଡି, ଜାଣନ୍ତୁ ସରକାର କେଉଁ ସବୁ ଉପରେ ଦେବେ କୋହଳ ଓ ରହିବ କେଉଁ ସବୁ ନୂଆ ସର୍ତ୍ତ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ସମ୍ବୋଧନ କରି କହିଛନ୍ତି କି ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଲକଡାଉନ୍ -4 ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନୂଆ ରଙ୍ଗ ରୂପର ହେବ। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଲକ୍ଡାଉନ୍ -4 ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ମେ 18 ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ଏତେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ମେ 17 ପରେ ଆଉ କିଛି କୋହଳ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ଲକଡାଉନର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେଉଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିପାରିବ, ସରକାର କେଉଁ ଆରାମ ଦେଇପାରିବେ…

ଆଶା କରାଯାଉଛି କି ଲକଡାଉନ୍-4 ରେ ଚିହ୍ନିତ ରେଡ ଜୋନ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଆଧାରରେ କିଛି କୋହଳ କରା ଯାଇପାରେ | ଏଥି ସହିତ, ଗ୍ରୀନ ଜୋନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ସର୍ତ୍ତକୁ ଆଧାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋହଳ କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନେକ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇପାରେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଘରୁ କାମ କରିପାରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଫିସକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ନ କୁହାଯାଉ ଓ ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ହିଁ କାମ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉ । କମ ସେ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଫିସକୁ ଡାକନ୍ତୁ | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଶିଳ୍ପ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି କି ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉ ବୋଲି । ଏଥିସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି କି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାରିବୁ ନାହିଁ । 18 ମେ ରୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିୟମ ମଧ୍ୟ କରା ଯାଇପାରିବ | ବଜାରରେ ଗୋଟିଏ ଦୋକାନ ପରେ ନମ୍ବର ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଇଦ୍ ପର୍ବ ଅବସରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଇଦ୍ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖା ଯିବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଲୋକମାନେ ଈଦ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆସିଲେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ର ପାଳନ କରିବେ | ନମାଜ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ |

କିଛି ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ସବୁ ସମୟ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନ ଖୋଲା ଯାଇପାରିବ | ଏଥି ସହିତ, କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଦୋକାନଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ | ଏଥିପାଇଁ ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଡିଏମଆରସି ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଗୃହରକ୍ଷୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି । ସେମାନେ ଯାତ୍ରୀ ଆନ୍ଦୋଳନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସଫା କରିବେ | ଦେଶର ସମସ୍ତ ଖବର ସହିତ ଅପଡେଟ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.