ଏହି ଝିଅ ପାଇଁ 42 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ପଡିଥିଲା ଭାରତର ଏହି Railway ଷ୍ଟେସନ, ଏହା ପଛର ରାହାସ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ନିଦ ହଜେଇ ଦେବ…

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଏକ ଏପରି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠି 42 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନ ଚାଲି ନଥିଲା । ଯେବେବି ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଟ୍ରେନ ପହଞ୍ଚେ ସେତେବେଳେ ଟ୍ରେନ ଡ୍ରାଇଭର ଟ୍ରେନ ରୋକିବା ବଦଳରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଗତିରେ ଟ୍ରେନ ନେଇ ଚାଲିଯାନ୍ତି । ରେଳରେ ବସିଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଆସେ ସେତେବେଳେ ନିଜ ଖିଡିକି ବନ୍ଦ କରି ଭୟରେ ବସି ରୁହନ୍ତି ।

ଷ୍ଟେସନ ଗଲା ପରେ ଲୋକ ମାନେ ଶାନ୍ତିରେ ନିଶ୍ଵାସ ନିଅନ୍ତି ଆଉ ନିଜ ନିଜ ଖିଡିକି ଖୋଲି ବସନ୍ତି । ବନ୍ଧୁଗଣ ପ୍ରଥମେ କିଛି କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସେହି ଷ୍ଟେସନରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ହେଲେ ପରେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରି ଛାଡି ଦେଲେ । କର୍ମଚାରୀ ମାନେ କହୁଥିଲେ ଯଦି ଆମକୁ ଜବରଦସ୍ତି ସେହି ଷ୍ଟେସନରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ ତା ହେଲେ ଆମେ ଚାକିରି ଛାଡି ଦେବୁ । ଏହା ପରେ ସରକାର ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ।

ୱେଷ୍ଟ ବେଙ୍ଗଲରୁ 260 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ପୋରେଲିଆ ଜିଲ୍ଲା ବିଷୟରେ ଆମେ କହୁଛୁ । ଏହି ଜିଲ୍ଲାରୁ 50 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ବେଗୁନକୋଡାର । ବେଗୁନକୋଡାରରେ ଏକ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ ଥିଲା ଯାହାକୁ ଭୁତିଆ ଷ୍ଟେସନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । 1962 ମସିହାରେ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ କରଯାଇଥିଲା ।

ଷ୍ଟେସନ ହେବା ପରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କିଛି ଠିକ ଥିଲା ହେଲେ 1967 ମସିହାରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ମୋହନ ଲାଲ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରଯାଇଥିଲା । ସେ ଥରେ ଦେଖିଲେ ଗୋଟେ ରେଳ ଆସୁଛି ଆଉ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଗୋଟେ ଝିଅ ରେଳ ଗାଡି ସହିତ ଦୌଡୁଛି । ସେଦିନ ସେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଲେ ନାହିଁ ହେଲେ ତା ପରଦିନ ସେ ପୁଣି ସେହି ଝିଅକୁ ରେଳ ଗାଡି ସହ ଦୌଡୁ ଥିବାର ଦେଖିଲେ ।

ଝିଅଟି ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡୁ ଥିଲା ଯେ, ଟ୍ରେନ ପଛରେ ରହିଗଲା । ଝିଅଟି ଶେଷରେ ରେଳ ଲାଇନରେ ଦୌଡିବାକୁ ଲାଗିଲା ଆଉ ଏ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ମୋହନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଇଗଲା । ଏମିତି କି ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ମାନେ ବି କହିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ବି ଟ୍ରେନ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ଯାଏ ଟ୍ରେନ ସାଇଡରେ ଗୋଟେ ଝିଅ ଦଉଡି ଦଉଡି ଯାଏ । ଅନେକ ଥର ଝିଅଟି ରେଳ ଲାଇନ ଆଉ ଷ୍ଟେସନରେ ନାଚେ ।

ଏହା ଦେଖିବା ପରେ ମୋହନ ନିଜ ଗାଁକୁ ପଳେଇଲେ ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ମୋହନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା ହେଲେ ମରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କହି ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ବନ୍ଧୁଗଣ ସେବେଠାରୁ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଆସିଲେ ଟ୍ରେନର ସ୍ପିଡ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ ଆଉ ଯାତ୍ରୀ ମାନେ ଖିଡିକି ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.