ଚାଷୀର ପୁଅ GATE ପରୀକ୍ଷାରେ କଲେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ, କହିଲେ – ମାତା ପିତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ସ୍ଵପ୍ନ ହେଲା ପୁରା

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏନଆଇଟିର ଏକ ଛାତ୍ର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଯିଏ GATE ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଏପ୍ଟୀଟ୍ୟୁଡ ଟେସ୍ଟ ଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ଫଳାଫଳ ଘୋଷିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଓ ଏଥିରେ GATE ପରୀକ୍ଷାରେ ପଟନା ର ଏନଆଇଟି ଛାତ୍ର ଆଭାସ ରାୟ ବାଜି ମାରି ନେଇଛନ୍ତି । ଆଭାସ ରାୟଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ନିଜର ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଖବର ମିଳିଲା ତ ତାଙ୍କର ଖୁସିର କୌଣସି ଠିକଣା ନ ଥିଲା ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ସେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଟ୍ରେଂଡରେ ୮୭.୩୩ % ଅଙ୍କ ସହିତ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ମିଡିଆ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଆଭାସ ରାୟ ନିଜର ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ କଥା କହିଲେ । ସେ କହିଲେ କି “ମୁଁ ପିଲାଦିନୁ ହିଁ PSUରେ ଜବ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଗବାନଙ୍କ କୃପାରେ ଓ ମାତା ପିତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ମୋର ଏହି ସ୍ଵପ୍ନ ଜଲ୍ଦି ହିଁ ପୁରା ହେଉଥିବାର ନଜର ଆସୁଛି ଓ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆଭାସ ରାୟ ଓ ଏନଜୀସୀ କିମ୍ବା ଆଈଓସୀଏଲର ଚାକିରି ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଲାଇଛନ୍ତି ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଆଭାସ ରାୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ରହୁଛନ୍ତି ଓ ସେ ଏନଆଇଟି ପଟନାରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଏହା କହିଲେ କି ଏହି ସଫଳତା ପଛରେ ପଟନା ଏନଆଇଟି ର ବହୁତ ବଡ ଯୋଗଦାନ ଅଛି । ଆଭାସ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାଲିୟା ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ପିତା ଚାଷ କାମ କରନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ମା ଗୃହିଣୀ ଅଟନ୍ତି ।

ଆଭାସ ନିଜର ଦଶମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ନାରାୟଣପୁର ବଲିୟାରେ ପୁରା କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ମା ତାଙ୍କର ଭାଇ ଓ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ପଟନା ଚାଲି ଆସିଲେ ଓ ମା ହିଁ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ପଢାଇ ଥିଲେ । ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ଏହି ବର୍ଷର GATE ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୬,୮୫,୦୦୦ ଜଣ ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ।

GATE ପରୀକ୍ଷା କଣ ଅଟେ ?

GATE ମାନେ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଏପ୍ଟୀଟ୍ୟୁଡ ଟେସ୍ଟ ଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏକ ଏମିତି ପରୀକ୍ଷା ଅଟେ ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏମ.ଟେକ ଓ ପୀଏଚଡୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରବେଶ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ୧୦୦ ଅଙ୍କର ହୋଇଥାଏ । ଗେଟ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଭାରତୀୟ ଓ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରମାନେ ବି ଦେଇ ପାରିବେ । ଏହାର ଅତିରିକ୍ତ ଏଥିରେ କୌଣସି ଆୟୁର ସୀମା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଅଲଗା ଅଲଗା କୋର୍ସ ହିସାବରେ ଏହାର ଶିକ୍ଷା ଯୋଗ୍ୟତା ନିର୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.