ବର କନିଆ ଚଉଠି ରାତି ମନାଇବା ପାଇଁ ଯେମିତି ହିଁ ରୁମ କୁ ଗଲେ, ସେଜ ଉପରକୁ ଆସିଲା ଗୋଟିଏ ସାପ, ଆଗକୁ ଯାହା ହେଲା…

ନିକଟରେ ଏକ ଗାଆଁ ରେ ଏକ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା । ଖୁବ ଆଡ଼ମ୍ବର ସହିତ ଏହି ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ଅଶ୍ରୁଭରା ଆଖି ସହିତ ଝିଅ କୁ ତାର ପିତା ମାତା ପରିବାର ବର୍ଗ ବିଦାୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ଯାଇ ନିଜ ଶାଶୁ ଘରେ ପହଁଚିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଝିଅର ଚଉଠି ରାତି ରେ ଯାହା ଘଟିଲା ତାହା ସଭିଙ୍କ ହୃଦୟ କୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି । ଉଭୟ ଏକ ହନିମୁନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ବିଛଣାରେ ଏକ କୋବ୍ରା ସାପ ଦେଖାଗଲା । ହଠାତ୍ ବରର ଚିତ୍କାର ବାହାରି ସେ ହତାଶ ହୋଇଗଲା। ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱର ଶୁଣିବା ପରେ କୋଠରୀକୁ ଆସିଲେ, ସେଠାରେ ଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ସେମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ।

ଏହା କୌଣସି ଫିଲ୍ମ ର କାହାଣୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ବିହାରର ମଧୁବାନୀ ଜିଲ୍ଲାର ହରଲାଖୀ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ସୁଖୱାସି ଗାଁର ଅଟେ । ବୁଧବାର ଦିନ 22 ବର୍ଷିୟ ନୀତୀଶ କୁମାର ପିତା ଉମେଶ ରାୟ ବାସୋପାଟୀ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘାଟ ମାଧିଆ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ବିନିତା କୁମାରି ପିତା ଯୋଗୀନ୍ଦର ରାୟ ଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ବିବାହ ପରେ କନ୍ୟା ବର ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ମହିଳାମାନେ ଦିନସାରା ମଙ୍ଗଲ ଗୀତ ଗାଇ ବରକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ଦିନସାରା ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରିବା ପରେ କନ୍ୟା ରାତିରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ରୁମକୁ ଯାଇଥିଲେ । ରାତି ପ୍ରାୟ 1 ଟା ସମୟରେ ବର ଶଯ୍ୟାରେ ହନିମୁନ୍ ପାଳନ କରିବାକୁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ର ସହିତ ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଯେ, ସେଠାରେ ଏକ ନାଗ ସାପ ଲୁଚି ରହିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାପ ବରକୁ ଚୋଟ ମାରିଦେଇଥିଲା । ସ୍ତ୍ରୀ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଲା,ସେ ଚିତ୍କାର କରି ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଗଲା । ଅନ୍ୟ ପଟେ କୋବ୍ରା ମଧ୍ୟ ଝରକା ଦେଇ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲା ।

ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ବରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୋଠରୀକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ତରବରିଆ ଭାବେ ପରିବାର ର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ବରକୁ ଏକ ତାନ୍ତ୍ରିକ ପାଖକୁ ନେଇଗଲେ। ଏଠାରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ତାନ୍ତ୍ରିକ ନାଟକ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ପରେ ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ପରିବାର ବର ସହିତ ମଧୁବାନୀ ବଡ଼ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ପୂରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ।

ବିବାହର ସୁଖ ହଠାତ୍ ଶୋକରେ ପରିଣତ ହେଲା । ଗତକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ନୂଆ ନବ ବିବାହାୟତା କନ୍ୟା ଏକ ଦିନରେ ବିଧବା ହୋଇଥିଲେ । ଏବେ ସମଗ୍ର ଗାଁ ରେ ଦୁଖଃ ର ବାତାବରଣ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ କହିଥିଲେ ଯେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ପାଖକୁ ନେବା ଅପେକ୍ଷା ବରକୁ ସିଧାସଳଖ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଯାନ୍ତ୍ରିକ ପାଖକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ଯଦି ସେଠାକୁ ନିଆ ନ ଯାଏ, ବରର ଜୀବନ ବୋଧହୁଏ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତା । ବରକୁ ସିଧାସଳଖ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା । ବରର ଜୀବନ ବୋଧହୁଏ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତା ।

ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ, ମଧୁବନି ଜିଲ୍ଲାର କେଡୋ ଗାଁରେ ସାପ ବାହାରିବା ଅତି ସାଧାରଣ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଅଜ୍ଞତା ହେତୁ ଏଠାରେ କିଛି ଲୋକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ତାନ୍ତ୍ରିକ ଉପରେ ଅଧିକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଲୋକେ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ତାନ୍ତ୍ରିକ ବା ମନ୍ତ୍ର ତନ୍ତ୍ର ଚକର ରେ ପଡ଼ନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାପ ବାରମ୍ବାର ବାହାରୁଛି ତେବେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଶଯ୍ୟା ଯାଞ୍ଚ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ।

ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାନ୍ତୁ ଓ ଦେଶରେ ଘଟୁଥିବା ସମସ୍ତ ଖବରର ଅପଡେଟ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରି ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହୁଅନ୍ତୁ ।

Related Posts

About The Author

Add Comment