ଯୋଗ୍ୟତା ଥାଇ ବି ମିଳିଲା ନାହିଁ ସୁଯୋଗ ! ଦେଶ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏହି ସବୁ ଇଣ୍ଡିଆନ କ୍ରିକେଟର

ବନ୍ଧୁଗଣ, ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଗ୍ୟତା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମିଳୁନାହିଁ ସୁଯୋଗ । ଭାରତ ଛାଡି ବାହାର ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି କ୍ରିକେଟ । ଏହି ୩ ଖେଳାଳୀ ଅଲଗା ଦେଶପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି କ୍ରିକେଟ । ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଖରୁ ଅନେକ ଉତ୍କୃଷ୍ଠ ଖେଳାଳୀ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏପରି ଖେଳାଳୀ ବହୁତ କମ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦଳରେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ କରି ପାରନ୍ତି । ବେଳେ ବେଳେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଳୀ ମାନେ ସୁଯୋଗ ପାଇ ନଥାନ୍ତି ।

ଏହା ଫଳରେ ଖେଳାଳୀ ମାନେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ୱିକେଟ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନକୁ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ତରଫରୁ ଖେଳିବାକୁ ଅଫର ମିଳିଥିବାରୁ ଏକ ଗୁଜବ ଉଠିଥିଲା । ଏହା କେବଳ ଏକ ଗୁଜବ ଥିଲା ବାସ୍ତବରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି ଯଦି କିଛି ଖେଳାଳୀ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସୁଯୋଗ ନ ପାଇଥାନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ବିଦେଶୀ ଦଳ ଆଡକୁ ମୁହାଁନ୍ତି ।

ଆଜି ଆମ୍ଭେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ୩ ଜଣ ଖେଳାଳୀ ଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କହିବାକୁ ଯାଉଅଛୁ ଯେଉଁମାନେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସୁଯୋଗ ନ ପାଇ ଅଲଗା ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି, ସୌରଭ ନେତ୍ରବାଲକର, ଯିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା କ୍ରିକେଟ ଦଳ ୱାନ ଡେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଅଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ଏହି କ୍ରିକେଟର ୱାନ ଡେ ୧୯ କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ସୌରଭ ୨୦୦୮ ଏବଂ ୨୦୦୯ ରେ କୁଛବେହେରାନ ଟ୍ରଫି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ଖେଳିବା ସମୟରେ ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତରେ ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ନାହିଁ ସେତେବେଳେ ନେତ୍ରବାଲକର ଆମେରିକା ଆଡକୁ ଗଲେ । ସେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବାକୁ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେଠାକୁ ଯାଇ କ୍ରିକେଟର ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ତାଲିକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ନାମ ହେଉଛି ଉନ୍ନମୁକ ଚାନ୍ଦ, ସେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା କ୍ରିକେଟ ଦଳ ନିମନ୍ତେ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୨ ରେ ଅଣ୍ଡର ୧୯ ବିଶ୍ଵକପ ଜିତିବାକୁ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଥିଲା କିନ୍ତୁ ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଖେଳାଳୀ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସୁଯୋଗ ନ ପାଇ ଆମେରିକା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିଲେ ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ନାମ ହେଉଛି ଅଂଶୁମାନ ରଥ ଯିଏକି ପୂର୍ବରୁ ହଙ୍କକଙ୍ଗ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ଯାହାଙ୍କ ଜନ୍ମ ହଙ୍କକଙ୍ଗରେ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଭାରତୀୟ ଅଟନ୍ତି । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ବିଶେଷ ବିବରଣୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ଆମ୍ଭକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.