‘ସାର୍ କହୁଛନ୍ତି, ପିଲାମାନେ ମୁଁ ଶୋଇଲି ମତେ କେହି ଡିଷ୍ଟର୍ବ କରିବନି…’ ପୁରା video ଦେଖିଲେ ଆପଣଙ୍କ ହୋସ ଉଡିଯିବ…

ବନ୍ଧୁଗଣ ନମସ୍କାର, ତେବେ ସଭିଏଁ ପଢନ୍ତୁ ସଭିଏଁ ବଢ଼ନ୍ତୁ ଏହି ନାରା କୁ ସଫଳ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସରକାର ଅନେକ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ପିଲାମାନେ କିପରି ସୁବିଧା ରେ ପାଠ ପଢ଼ି ଆଗକୁ ଯିବେ ସେଥିପାଇଁ ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କ ରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା ରେ ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ସହିତ ସବୁ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଉଛି । ଅଧିକାଂଶ ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଆଦିବାସୀ ଅଧିକ୍ଷୁତ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ର ଗରିବ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଶିଶୁ ଟି ଶିକ୍ଷା ରୁ ବଞ୍ଚିତ ନହେବା ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରାମ ମାନଙ୍କ ରେ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଖାଦ୍ୟ, ପୋଷାକ ଏପରିକି ବୃତ୍ତି ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସରକାର କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ଗୁଡ଼ିକ ଉଚିତ ସ୍ଥାନକୁ ପହଞ୍ଚି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପ୍ରତି ବଦଳରେ ଓଲଟା ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁ ଥିବାର ଉଦାହରଣ ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଶିକ୍ଷା ର ପୂଜାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଯଦି ମଦ ନିଶା ରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଙ୍କ ଗହଣ ରେ ପାଠ ନପଢ଼ାଇ ଶୋଇ ରହିବେ ତେବେ ଆଜି ର ଶିଶୁ କାଲି ର ଭବିଷ୍ୟତ କିପରି ହେବ ? ଏହାର ଜ୍ଵଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସାରସକଣା ବ୍ଲକ ରେ । ଏଠାରେ ସବୁଦିନ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ରେ ଚାଲିଥିବା ମନଇଚ୍ଛା କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଠପଢ଼ା ର ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଶିକ୍ଷକ ଚିତ୍ତରଂଜନ ମହାନ୍ତ ନିଘୋଡ଼ ନିଶା ରେ ଶୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ । ଯାହାର ଫଟୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ରେ ଜୋରସୋରରେ ଭାଇରାଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ସ୍ୱୟଂ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ, ଶିକ୍ଷକ ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପିଲା ଙ୍କ ଗହଣ ରେ ସୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ କୁ ନିଜ ପିଲା ର ଭଲମନ୍ଦ ବୁଝିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ଜଣକ ସ୍କୁଲ କୁ ଆସି ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଯଦି ଶିକ୍ଷକ ହିଁ ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପିଲା ମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବେ ତେବେ ପିଲା ମାନେ ସେଥିରୁ କଣ ଶିକ୍ଷା ପାଇବେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ।

ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଲଜ୍ଜା ଜଣକ ଘଟଣା । ଏଭଳି ଶିକ୍ଷକ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ର ମୂଲ୍ୟ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଭଳି ଶିକ୍ଷକ ମାନେ ଶିକ୍ଷା ଜଗତ ପାଇଁ ଜଣେ ଜଣେ କଳଙ୍କ ଅଟନ୍ତି ।
ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଜର କଣ ମତାମତ ରଖିବେ ତାହା ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣାଇବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.