ପ୍ରତିଦିନ ଚମତ୍କାର ହୁଏ ଭଗବାନ୍ ଶିବଙ୍କର ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିରରେ, ନିଶ୍ଵାସ ହେଉ ନଥିଲେ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି Video

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ଭାରତରେ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ ଅଛି ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ବାବା ଭୋଳାନାଥଙ୍କ କଥା ଉଠେ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଭକ୍ତିରେ ଲୀନ ହୋଇଯାନ୍ତି । ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଅନେକ ଗୁଡିଏ ମନ୍ଦିର ଦେଖିଥିବେ । ହେଲେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର କିଛି ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ।

ତା ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଉ ଡେରି ନକରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ହେଉଛି ନିଷ୍କଳଙ୍କ ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର । ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଜୁରାଟର ଭାବା ନଗରରେ ସ୍ଥିତ କଲିଆଗ ସମୁଦ୍ର କୂଳରୁ ତିନି କିଲୋମିଟର ଦୂର ଆରବ ସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ପ୍ରତିଦିନ ସମୁଦ୍ର ଲହରୀ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଶିବ ଲୀଙ୍ଗର ଅଭିଷେକ କରିଥାଏ ।

ସମୁଦ୍ରର ଜୁଆର ସାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଭକ୍ତ ମାନେ ଚାଲି ଚାଲି ଏହି ମନ୍ଦିରର ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଜୁଆର ସମୟରେ କେବଳ ମନ୍ଦିରର ଖମ୍ବ ଏବଂ ବାନା ହିଁ ନଜର ଆସେ । ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଦେଖି କେହି ଭାବି ପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ପାଣି ଭିତରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଅଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ମହାଭାରତ କାଳର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ପୌରାଣିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ପାଣ୍ଡବ ମାନେ କୌରବ ମାନଙ୍କ ହତ୍ୟା କରି ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିଥିଲେ ।

ହେଲେ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବା ପରେ ପାଣ୍ଡବ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ଜ୍ଞାତ ହେଲା ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଭାଇ ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କର ହତ୍ୟା କରି ବଡ ପାପ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପାପରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ପାଣ୍ଡବ ମାନେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଗଲେ । ସେଠାରେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ପାଣ୍ଡବ ମାନଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ କଳା ଧ୍ଵଜ ଓ ଏକ କଳା ଗାଈ ଦେଲେ । ପାଣ୍ଡବ ମାନଙ୍କୁ କହିଲେ ଏହି ଗାଈର ପଛେ ପଛେ ଯିବା ପାଇଁ ।

ଆଉ ଯେବେ ଏହି କଳା ଧ୍ଵଜ ଆଉ ଏହି କଳା ଗାଈର ରଙ୍ଗ ଧଳା ହୋଇଯିବ ସେବେ ଜାଣିବ ଯେ ତୁମ ମାନଙ୍କୁ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଗଲା । ଯେଉଁଠି ଏ ଚମତ୍କାର ଘଟିବ ସେଇଠି ତମେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ତପସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କରିବ । ଏହା ପରେ ପାଣ୍ଡବ ମାନେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କଥାକୁ ମାନି କଳା ବାନାକୁ ହାତରେ ଧରି ସେହି କଳା ଗାଈର ପଛେ ପଛେ ଗଲେ ।

ବହୁତ ଦିନ ଗାଈ ପଛରେ ଯିବା ପରେ ସେମାନେ ଏହି ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପହଞ୍ଚି ଗଲେ ଓ ସେଠାରେ ଧ୍ଵଜ ଏବଂ ଗାଈର ରଙ୍ଗ ଧଳା ହୋଇଗଲା । ଏହା ପରେ ପାଣ୍ଡବ ମାନେ ଏଠାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଶିବ ପାଣ୍ଡବ ମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ପୂଜା କରି ପାଣ୍ଡବ ମାନଙ୍କ ଉପରୁ ହତ୍ୟାର କଳଙ୍କ ଦୂର ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ନିଷ୍କଳଙ୍କ ରଖାଗଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.