ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଋଷ ଦେଲା ଏମିତି ବୟାନ, ଯାହା ପୁରା ଦୁନିଆର ହୋସ ଉଡେଇଦେଲା, ଦେଖନ୍ତୁ କଣ କହିଲା ଋଷ…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ତେବେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣର ଆଜି ହେଉଛି ଦଶମ ଦିନ । ପ୍ରବଳ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରହିଛି । କେହି ମଧ୍ୟ ହାର ମାଣିବାକୁ ନାରାଜ । ରୁଷର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଷ ସେନା ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କିଭ୍‌ ଠାରୁ ୧୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୟୁକ୍ରେନ ସୈନିକମାନେ ଆକ୍ରମକ ହୋଇ ରୁଷ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କିଭ୍‌ର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।


ଏହି ସମୟରେ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣରେ ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏନରହୋଦାର ଜାପୋରଜିଆ ଆଣବିକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ କରି ୟୁରୋପର ବୃହତ୍ତମ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରକୁ କାବୁ କରିଥିଲା । ତେବେ ଭାରତରେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରୋମାନ ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ରୁଷର ସେନା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନରୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ବାବୁସ୍କିନ୍ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।   ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନର ସୈନିକମାନେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଢାଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରୋମାନ ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଖଦାୟକ ଏବଂ ଏଭଳି ସମୟରେ ରୁଷ ସରକାର ଭାରତ ସହ ଅଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରା ଯାଉଛି । ଆମେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁ ନାହୁଁ ସେଥିପାଇଁ ଆମର ସେନାର ଅଗ୍ରଗତି ବହୁତ ଧୀର ଅଟେ । ଏଥି ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆ ଯାଇଛି କି କୌଣସି ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ର ଯେପରି କୌଣସି ଅନିଷ୍ଟ ନହେବା ଉଚିତ ।

କିନ୍ତୁ ୟୁକ୍ରେନ ସୈନିକ ମାନେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ର ମାନଙ୍କୁ ମାନବ ଢାଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଯେ ରୁଷର ସୈନିକ ମାନେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷା ଗାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ । ୟୁକ୍ରେନ ସୈନିକ ମାନେ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଏକାଠି ହୋଇ ରୁଷର ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।

ରୁଷର ସୈନ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପରେ ସେମାନେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଛାଡି ପଳାଇ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାବେଳେ ଏକ ରିଆକ୍ଟରରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ପରମାଣୁ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ । ରୁଷର ସେନା ଟିଭି ଟାୱାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଯପରି ନମରିଯାନ୍ତୁ ଏହାର ଚେତାବନୀ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ ନିଶ୍ଚିତ ଜଣାନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.