ଏହି ଗୋଟିଏ ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ଝିଅ ମାନଙ୍କର ପ୍ରତି ମାସରେ ହୋଇଥାଏ ମାସିକ ଧର୍ମ, ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥରେ ଏପରି କିଛି କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା ହୋଇଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ କଲ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବା ନାହିଁ । ଆପଣ ମାନେ ଏହି କଥା ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ସମସ୍ତ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ଧର୍ମ ନିଶ୍ଚୟ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁଠି ବିଜ୍ଞାନ ଏହାକୁ ସାମାନ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ମାନି ଥାଏ । ହେଲେ ଆମ ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥରେ ଏହାକୁ ମହିଳାଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ, ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଏହି ମାସିକ ଧର୍ମ ର କଷ୍ଟ କାହିଁକି ସହିବାକୁ ପଡିଥାଏ ବା ଏହାର କାରଣ କଣ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ତା ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ ।


ପୌରାଣିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାଇ କୁହାଯାଇଛି ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଭିଶାପ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାଗବତ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଥରେ ଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତି ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କ ଉପରେ ରାଗି ଗଲେ । ଯାହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଅସୁର ମାନେ ଦେବ ଲୋକ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଦେଲେ । ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କୁ ନିଜ ସିଂହାସନକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ଅସୁର ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ସୃଷ୍ଟି ରଚୟତା ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲେ ଓ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମାଗିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ବ୍ରହ୍ମା ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କହିଲେ ତୁମକୁ ଏକ ବ୍ରହ୍ମଜ୍ଞାନିର ସେବା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ସେ ତୁମ ସେବାରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯିବେ ତା ହେଲେ ତୁମକୁ ସ୍ଵର୍ଗଲୋକ ପୁଣି ଥରେ ମିଳିଯିବ ।  ଏହା ପରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଏକ ବ୍ରମହାଜ୍ଞାନୀର ସେବା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ହେଲେ ସେ ଏହା ଜାଣିନଥିଲେ ଯେ, ସେ ଯାହାର ସେବା କରୁଛନ୍ତି ସେ ଜ୍ଞାନୀର ମାତା ଅସୁର ଅଟନ୍ତି ।

ଯାହା କାରଣରୁ ସେହି ଜ୍ଞାନୀର ଅସୁର ମାନଙ୍କ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଦେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଯଜ୍ଞ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଜ୍ଞାନୀ ଦେବତା ମାନଙ୍କୁ ଦେବା ବଦଳରେ ଅସୁର ମାନଙ୍କୁ ଦେଇଦେଉଥିଲେ । ଏହା ଜାଣି ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବତା ସେହି ଜ୍ଞାନୀର ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।  ସେହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ବ୍ରହ୍ମହତ୍ୟା ପରି ପାପରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗଛ, ଜଳ, ଭୂମି ଓ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ପାପ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା ସହିତ ଗୋଟେ ଗୋଟେ ବରଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହାପରେ ଗଛ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ୪ ଭାଗରୁ ଗୋଟେ ଭାଗ ପାପ ନେଇଗଲା, ଯାହାଫଳରେ ତାକୁ ବରଦାନ ମିଳିଥିଲା ଯେ ଗଛ ମାରିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଜୀବିତ କରିପାରିବ । ଏହାପରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ଅନୁରୋଧରେ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଗୋଟେ ଭାଗ ପାପ ନେଇଗଲା ଓ ଏହା ବଦଳରେ ଜଳକୁ ଅନ୍ୟ ବସ୍ତୁକୁ ପବିତ୍ର କରିବାର ଶକ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି ପ୍ରକାରରେ ଭୂମି ମଧ୍ୟ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କ ଠାରୁ ପାପର ଏକ ଭାଗ ନେଇଗଲା ଓ ବଦଳରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଭୂମିକୁ ବରଦାନ ଦେଲେ ଯେ, ଭୂମିକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଆଘାତ ଆପେ ଆପେ ଭରିଯିବ । ଏହାପରେ ସ୍ତ୍ରୀ ବାକି ବଞ୍ଚିଥିବା ସମସ୍ତ ପାପକୁ ନିଜ ଉପରେ ନେଇଗଲା ଯାହାଫଳରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ମାସିକ ପୀଡା ସହିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହା ବଦଳରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ବରଦାନ ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନେ କାମର ଆନନ୍ଦ ଅଧିକ ନେବେ ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ । ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଲାଇକ ଓ ଶେୟାର କରିବେ ଓ ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ । ଧନ୍ୟବାଦ

Leave a Reply

Your email address will not be published.