କାହିଁକି ବିବାହ ପରେ ମହିଳା ମାନେ ମୋଟି ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ଓଜନ ବଢିବାର ଅସଲ କାରଣ

ଏହି ୬ଟି ହରମୋନ ପାଇଁ ବଢିଥାଏ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଓଜନ। ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ? ଶରୀରରେ ମେଦ ବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିପଦଜନକ ଅଟେ। ଓଜନ ବଢିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯେପରିକି ଭୁଲ ଖାଇବା, ଶୋଇବା ବ୍ୟାଘାତ, ମନୋବଳ ଖରାପ ହେବା କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଜଙ୍କ ଫୁଡ ଖାଇବା । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ବ୍ୟତୀତ, ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ହରମୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ।

ମହିଳାମାନଙ୍କ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ବିବାହ ପରେ ନାରୀ ମାନଙ୍କ ଶରୀର ରେ ଅନେକ ହରମୋନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ। ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧ ବନେଇବା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଏହି ହରମୋନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ନାରୀ ଶରୀର ରେ କଣ ହୁଏ।

ମହିଳାମାନଙ୍କର ଗର୍ଭଧାରଣ, PMS, ମେନୋପୋଜ ଏବଂ ଚାପ ପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଓଜନ ବଢାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହରମୋନ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଡାଏଟିଂ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା କଷ୍ଟକର । ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ହରମୋନ୍ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। କିପରି ଆପଣ ହରମୋନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

● ଇନସୁଲିନ୍

ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ବହନ କରିବା ପାଇଁ ଇନସୁଲିନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଯଦିଓ, ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରକାର ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଥାଏ । ଚିନି, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଅଧିକ ମିଠା ଜିନିଷ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତର ବଢାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଗ୍ରହଣକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ।

● ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟିରନ୍-

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ କମ୍ ଥାଏ | ଏହା ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ହାଡକୁ ମଧ୍ୟ ମଝବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଉତ୍ସାହକୁ ବଢାଇଥାଏ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ, ଡିମ୍ବାଣୁ ଏହି ହରମୋନ୍ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବୟସ ଏବଂ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହରମୋନ୍ ସ୍ତର କମିଯାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ମୋଟା ହୋଇଯାଏ।

●କଟିସୋଲ-

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବହୁତ ମାନସିକ ଚାପ ନିଅନ୍ତି, କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଶରୀରକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହା କର୍ଟିସୋଲ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଯାହାକି ଏକ ଷ୍ଟେରଏଡ ହରମୋନ୍। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବହୁତ ଚାପ କିମ୍ବା ଅବସାଦରେ ଥାଉ ଏହା ଶରୀରରେ ଗୁପ୍ତ ରହିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହାର ସ୍ତର ବଢେ, ଆମେ ବାରମ୍ବାର ଭୋକିଲା ହୋଇଥାଉ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଜଣେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଜିନିଷ ଖାଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଯୋଗ, ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

● ଇଷ୍ଟୋଜେନ-

ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସ୍ତର ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଉଚ୍ଚ କିମ୍ବା କମ୍ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ସ୍ତର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ଶରୀରରେ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନର ମାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କୋଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରକ୍ତରେ ଚିନିର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଲାଗେ ।

●ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ –

ସଠିକ୍ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ଏବଂ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ର ସନ୍ତୁଳନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା କିମ୍ବା ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ଖସିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

●ଥାଇରଏଡ୍ –

ଶରୀରରେ ଥିବା ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ତିନୋଟି ହରମୋନ୍ – T3, T4 ଏବଂ କାଲସିଟୋନିନ୍ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆମ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍, ନିଦ, ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ, ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ । ବେଳେବେଳେ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗ ଖରାପ ହୁଏ କିମ୍ବା ଯଦି ଏହି ହରମୋନ୍ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜିମ୍ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଥକ୍କା, ଉଦାସୀନତା । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ କାରଣ ହରମୋନର ଅଭାବ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁମାନେ, ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ତଥ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ । ତଥ୍ୟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରି ଆମ ପେଜ ଲାଇକ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ ।

Related Posts

About The Author

Add Comment