ନିଜକୁ ଗୁଳି କରୁଛନ୍ତି ଋଷ ସେନା, ବଡ ଖୁଲାସା କଲା ଋଷ ଯବାନଙ୍କ କଲ ରେକର୍ଡ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ… 

ବନ୍ଧୁଗଣ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି । ୨୬ ଦିନ ହେବ ଋଷ ଓ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଋଷ ସେନା ୟୁକ୍ରେନର ଅନେକ ସହରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବା ପରେ ଏବେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଜଧାନୀ କିବ୍ ଆଡେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ଏବେ ରଣକ୍ଷେତ୍ର ପାଲଟିଛି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ଋଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦଟି ଏବେ ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଇଛି ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଏକ ବଡ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏହି ଖବରଟି ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ଏହି ଖବର ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ତା ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଉ ଡେରି ନକରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଖବର ବିଷୟରେ ।

ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଅନେକ ଧନ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହେଲାଣି ହେଲେ ବି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଥମି ବାର ନାଁ ନେଉଆ ନାହିଁ । ହେଲେ ଋଷ ଯାହା ଭାବିଥିଲା ସେଥିରେ ସେ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ । ଋଷ ଭାବିଥିଲା ଅତି ସହଜରେ ସେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ କବଜା କରିଦେବ ହେଲେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କବଜା କରିପାରିଲା ନାହିଁ । ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ସହ ଲଢେଇ କରି କରି ଥକି ପଡିଲେଣି ଋଷ ସେନା ।

ଏବେ ଯୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ଛନ୍ତି ଯବାନ । ଏଥିପାଇଁ ନିଜକୁ ସେମାନେ ଗୁଳି କରିବାକୁ ବି ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି । ଇଣ୍ଟୋର ସେପଟେଡ ଋଷି ଫୋନ କଲ୍ ରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ, ଋଷି ସୈନିକ ଏବେ ୟୁକ୍ରେନ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଗୋଳା ବାରୁଦ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ନିଜକୁ ନିଜେ ଆହାତ କରି ଘରକୁ ଯିବାର ବାଟ ଖୋଜୁ ଛନ୍ତି ଋଷି ସୈନିକ ।

ଯୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନ ସେନାଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇ ନିଜ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଜଣେ ଯବାନ ନିଜ ମାଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ଏପରି କିଛି କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଫୋନରେ ଏହି ଯବାନ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି, ଅନେକ ଯବାନ ଏପରି ଆଗରୁ କରିସାରିଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ସେନାଙ୍କ ବନ୍ଧୁକକୁ ଧରି ପରସ୍ପରକୁ ଗୁଳି ମାରି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ମେଡିକାଲ ଯାଇଛନ୍ତି । ୧୨୦ ଜଣ ଯବାନ ଏପରି କରିସାରିଛନ୍ତି ।

୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ତାବୁତରୁ ଋଷ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଯେଉଁ ଯବାନ ମାନେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୮ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉଛି । ପୁଟିନ ନିଜର ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଡେଥ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ତା ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଖବରଟି ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କେମିତି ଲାଗିଲା ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାଇବେ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.